2020-03-13
DĖMESIO: nuo šiandien (2020-03-13) įsigaliojus sprendimams imtis griežtesnių priemonių dėl COVID-19 plitimo suvaldymo, Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja piliečiams atidėti visas keliones ir artimiausią mėnesį nevykti į užsienio valstybes www.keliauk.urm.lt/lt/.
Nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose, t. y. universitetuose, kolegijose ir mokyklose, taip pat dienos ir užimtumo centruose, neveiks darželiai, neformaliojo švietimo įstaigos. Toks sprendimas vakar priimtas Vyriausybės posėdyje.
Informaciją apie apribojimus kitose šalyse galima rasti čia: www.erasmus-plius.lt/naujienos/svietimas/erasmus-nacionaliniu-agenturu-informacija-del-apribojimu-svietimo-institucijoms/. Švietimo mainų paramos fondas nuolat seka informaciją, gaunamą iš Europos Komisijos ir kitų šalių nacionalinių agentūrų, ir apie naujienas informuojame nedelsiant.
Vasario 24 d. Fondas paprašė Europos Komisijos pateikti poziciją dėl susidariusios nepaprastosios padėties Italijoje siūlant force majeure principą taikyti visiems Italijos regionams.
Vasario 26 d. buvo gautas Europos Komisijos raštas dėl išskirtinių priemonių taikymo. Rašte rekomenduojama, kad dalyvaujančios programoje organizacijos ir asmenys turi įvertinti ir nuspręsti patys, ar mobilumo teritorija gali būti laikoma saugia kelionės metu ir visą mobilumo veiklos laikotarpį. Situaciją kitose valstybėse galite pasitikrinti čia: erasmus-plius.lt/naujienos/svietimas/erasmus-nacionaliniu-agenturu-informacija-del-apribojimu-svietimo-institucijoms/. Informacija nuolat atnaujinama.
Sprendimas turi būti priimtas, remiantis oficialiomis atsakingų Lietuvos ir šalies, į kurią vykstama, institucijų rekomendacijomis. Visais atvejais dėl dalyvavimo mobilumo veiklose sprendimą turi priimti projektą įgyvendinančios institucijos vadovas.
Vasario 28 d. paskelbta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informacija dėl dalyvavimo mobilumo programose: www.smm.lt/web/lt/del-koronaviruso.
Europos Komisijos rašte yra pabrėžiama, kad force majeure principą įskaitydama patirtas išlaidas nacionalinė agentūra gali taikyti neįvykusioms mobilumo veikloms tik atitinkamos šalies viruso paveiktose dalyse. Pasitikrinti galima, kurios teritorijos prisikiriamos grupei, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, čia: sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas. Visi kiti atvejai dėl patirtų išlaidų už neįvykusius mobilumus įskaitymo bus svarstomi individualiai, dotacijų gavėjams pateikus dokumentus.
Šiai dienai, pagal Europos Komisijos rekomendacijas, Fondas force majeure aplinkybėmis laikys šias situacijas:
- Mobilumus, kurie vyksta infekuotuose regionuose, kurie nurodyti oficialių Lietuvos ir atitinkamų šalių institucijų šaltiniuose.
- Projekto partneriai atšaukia suplanuotas veiklas (pvz., neveikia mokymo institucijos).
- Kelionė į mobilumo įgyvendinimo šalį vyksta per oficialių Lietuvos ir atitinkamų šalių institucijų šaltiniuose paskelbtus infekuotus regionus.
Kelionės į mobilumą patirtos išlaidos nebus pripažintos force majeure tais atvejais, kai buvo patirtos po oficialių Lietuvos institucijų rekomendacijų nevykti į infekuotus regionus.
Dėl atsisakymo dalyvauti mobilumo veiklose
Nepilnamečių tėvams atsisakius leisti vaikus dalyvauti mobilumo veiklose, tėvai turi pateikti oficialų raštą mokymo įstaigai. Kiekvienas toks atvejis bus svarstomas individualiai dėl galimo nuostolių kompensavimo.
Mobilumo veiklose atsisakius dalyvauti pilnamečiams asmenims tais atvejais, kai situacijai netaikoma force majeure, nuostoliai gali būti kompensuojami iš mobilumo organizavimo arba mokymo institucijos lėšų.
Rekomendacijos nuostolių prevencijai
Siekdamas sumažinti projektų vykdytojų galimus finansinius nuostolius Fondas rekomenduoja:
- Su partnerinėmis institucijomis aptarti ir susitarti dėl vėlesnio mobilumo galimybių;
- Jei buvo patirtos išlaidos, bet mobilumas neįvyko, išsaugoti šį sprendimą pagrindžiančius dokumentus (pvz., partnerinės institucijos oficialų raštą dėl atsisakymo organizuoti susitikimą ar kursus, švietimo institucijos uždarymo dėl karantino ir pan.);
- Atlikti visus reikalingus veiksmus, siekiant susigrąžinti patirtus nuostolius už neįvykusius mobilumus, ir tai dokumentuoti (pvz., raštu kreiptis į kelionių agentūrą ar viešbutį dėl lėšų grąžinimo už nesuteiktas paslaugas: prašyti grąžinti užstatą už nuomojamą būstą ir pan.);
- Įsigyjant kelionės bilietus bei kitas paslaugas pasinaudoti grąžinimo galimybėmis (įsigyti kelionės draudimą);
- Laiku informuoti mobilumo dalyvius apie institucijos sprendimus, susijusius su mobilumo organizavimo pokyčiais.
Aktualią informaciją dėl viruso plitimo galima rasti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro interneto puslapyje: www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases.
Europos Komisijos informacija: https://ec.europa.eu/health/coronavirus_en.
Kovo 9 d. URM atnaujino kelionių rekomendaciją dėl Italijos: į šalį rekomenduojama nevykti. Daugiau informacijos: www.keliauk.urm.lt/lt/naujienos/atnaujinta-kelioniu-rekomendacija-del-italijos-i-sali-rekomenduojama-nevykti.
Kovo 10 d. SAM į rizikingų šalių sąrašą įtraukė Prancūziją ir Vokietiją. Pilnas sąrašas: http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas.
Kovo 12 d. Vyriausybė paskelbė, kad visų lygių švietimo įstaigos uždaromos nuo kovo 16 iki 27 d. Mokymasis bus organizuojamas nuotoliniu būdu. Vilniuje, savivaldybės nurodymu, švietimo įstaigos uždaromos iki balandžio 17 d. Atšaukiami didesni nei 100 žmonių sutraukiantys renginiai, uždaromi sporto klubai, teatrai, kino teatrai ir muziejai.
Iš rizikos zonų grįžtantys žmonės privalo laikytis visų saviizoliacijos taisyklių. Žmonėms rekomenduojama atšaukti arba bent mėnesiui atidėti verslo keliones. Kelionės į didesnės rizikos valstybes turi būti atšauktos.
Jei įmanoma, rekomenduojama dirbti nuotoliniu būdu.
Tikimės bendradarbiavimo.
Švietimo mainų paramos fondas